Czym jest próba wysiłkowa?

Aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie, warto przeprowadzać okresowe badania, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Jednym z nich jest próba wysiłkowa, czyli badanie EKG z wykorzystaniem bieżni ruchomej, które pozwala na wykrycie zmian czynności elektrycznej serca, jaka pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego. Badanie to jest nieinwazyjną metodą kontrolowania zmian w pracy jednego z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Nie można jej jednak przeprowadzić w domu, korzystając z posiadanego sprzętu do ćwiczeń. Potrzebna jest odpowiednia aparatura medyczna oraz lekarz, który we właściwy sposób przygotuje badanie i będzie w stanie przeanalizować jego wyniki. Znalezienie gabinetu oferującego tego typu usługi nie powinno nam sprawić większego problemu.

 

Czy powinniśmy badać serce?

W obecnych czasach żyjemy na najwyższych obrotach. Nieustanny stres i pośpiech może mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i objawiać się między innymi poprzez choroby serca i układu krwionośnego. Często słyszymy, że coraz więcej osób ulega zawałom lub ma poważne problemy zdrowotne. Aby uniknąć podobnych komplikacji lub nie musieć faszerować się mnóstwem leków, warto jest kontrolować poprawne działanie serca. Szczegółowe badanie, jakim jest próba wysiłkowa dostarczy nam wielu cennych informacji o jego kondycji, które pozwolą zawczasu przeciwdziałać powstawaniu problemów, zamiast później walczyć z ich skutkami.

 

Przygotowanie do badania

Jeśli chcemy, aby próba wysiłkowa dała nam rzetelny obraz stanu naszego serca, powinniśmy zastosować się do zaleceń lekarza, które należy wprowadzić w czyn przed badaniem. Doskonale wiemy, że przed każdym zabiegiem lub chociażby pobraniem krwi musimy spełnić pewne wymagania. W innym przypadku otrzymamy błędny wynik i badanie trzeba będzie powtórzyć. Tak samo jest z próbą wysiłkową. Przed jej przeprowadzeniem zaleca się powstrzymać od palenia papierosów, picia i jedzenia przez około 4 godziny. Na badanie powinniśmy także zabrać ze sobą wygodne buty i strój.